KOMBINATORIKA

KOMBINATORIKA

Ebben a fejezetben olyan feladatokkal foglalkozunk, amelyek többsége különösebb matematikai előképzettség nélkül, “józan paraszti ésszel” is megoldható. Természetesen az ismeretek rendszerezése és pontos definiálása most is segíti a problémák közötti eligazodást.

Bevezető feladatok

1. példa

Egy sakktábla két átellenes sarkán levő mezőket kivágjuk. A megmaradt mezők lefedhetők-e 2×1-es dominókkal? (70. ábra)

Ahogyan a rajzon is láthatjuk, a szemközti sarkok azonos színűek, így a kivágás után 32 kék és csak 30 fehér mező marad. Mivel egy 2×1-es dominó egy-egy mezőt fed le mindkét színből, lehetetlen a megmaradt részt a kívánt módon lefedni.

2. példa

a) Igazoljuk, hogy egy 30 fős osztályban van legalább két olyan ember, aki ugyanabban a hónapban született!

b) Igazoljuk, hogy egy 30 fős osztályban van legalább három olyan ember, aki ugyanabban a hónapban született!

a) Mivel csak 12 hónap van, nem születhetett mindenki más-más hónapban. Így biztosan van legalább két ember, akinek ugyanabban a hónapban van a születésnapja.

b) Készítsünk 12 dobozt a 12 hónap nevével ellátva és egy-egy darab papírra írjuk fel az osztály tagjainak nevét. Ezután a neveket tartalmazó cédulákat tegyük bele abba a dobozba, amelyen az illető születési hónapjának neve található. Ha minden dobozba legfeljebb két cédula kerülne, akkor 6 papírdarab kimaradna, ezért biztosan lesz legalább egy olyan doboz, amelybe legalább három név kerül.

A feladat megoldása az úgynevezett skatulya-elvre épült: ha van n darab skatulyánk, nk+1 darab tárgyunk, és minden tárgyat elhelyezünk a skatulyákban, akkor biztosan lesz legalább egy olyan skatulya, amibe legalább k+1 tárgy került.

3. példa

Egy osztály tanulói közül 16 fő tanul németül, 20 fő tanul angolul és 6 diák mindkét nyelvet tanulja. Hány fős az osztály, ha mindenki tanulja valamelyik nyelvet?

Mivel “halmazos” feladatral van szó, célszerűnek látszik Venn-diagramot készíteni (71. ábra).

Adjuk össze az angolul és a németül tanulók számát. A kapott összegben a mindkét nyelvet tanulók kétszer szerepelnek, ezért úgy kaphatjuk meg az osztály létszámát, ha az angolul és németül tanulók számának összegéből kivonjuk a mindkét nyelvet tanulók számát: 16+20−6=30 fős az osztály.

A fenti gondolatmenetet általában is alkalmazhatjuk az A és N halmazokra:

.

A kapott összefüggést szita-formulának (logikai szita) nevezzük. Hasonló összefüggések teljesülnek kettőnél több halmazra is, de ezekkel itt nem foglalkozunk.

4. példa

Bizonyítsuk be, hogy az első n pozitív egész szám összege !

Az állítás valójában végtelen sok elemi állításból áll:

(1)

(2)

(3)

(k)

Az ilyen szerkezetű állítások bizonyítása gyakran az úgynevezett teljes vagy matematikai indukció módszerével történik. Ez az eljárás két lépésből áll.

1. lépés: belátjuk az első (vagy az első értelmes) elemi állítást

2. lépés: igazoljuk, hogy az állítások igaz volta “öröklődik”, azaz bebizonyítjuk, hogy a k-adik állításból következik a (k+1)-edik, minden (szóba jövő) pozitív egész k-ra.

Lássuk a konkrét feladat megoldását!

1. lépés

n = 1-re az állítás nyílvánvalóan teljesül.

2. lépés

Tegyük fel, hogy igaz a (*) állítás. Azt kell megmutatnunk, hogy ebben az esetben a (**) állítás is teljesül. A (**) bal oldalát fogjuk alakítani a (*) állítás felhasználásával úgy, hogy végül a (**) állítás jobb oldala adódjon:

.

Ezzel a bizonyítást befejeztük.

5. példa

a) Egy futóverseny nyolcas döntőjében hányféleképpen alakulhat a végső sorrend, ha nincs holtverseny?

b) Hányféleképpen oszthatók ki a dobogós helyek?

a) Az első helyezett a nyolc résztvevő bármelyike lehet, a második helyezett ettől függetlenül a maradék hét résztvevő bármelyike lehet, azaz az első két helyezés 8× 7=56 féleképpen alakulhat. A gondolatmenetet folytatva az adódik, hogy a nyolc helyezés 8× 7× 6× 5× 4× 3× 2× 1=40320 féleképpen valósulhat meg.

b) Az előző rész gondolatmenetét követve a dobogós helyezések 8× 7× 6=336 féleképpen oszthatók ki.

6. példa

Egy iskolai ünnepségen minden osztályt egy három fős küldöttség képvisel. Hány különböző küldöttség képviselhet egy 30 fős osztályt?

Az előző példa megoldása után esetleg gondolhatnánk, hogy a lehetséges küldöttségek száma 30× 29× 28=24360. Csakhogy ebben a 24360 esetben különbséget teszünk a küldöttséget alkotó diákok sorrendje szerint is, ami a feladatnak nem felel meg. Minden egyes 3 fős küldöttséget hatszor számoltunk meg, mert három ember 3× 2× 1=6 féleképpen állítható sorrendbe. Ezért a helyes eredmény a 24360 hatoda, azaz a lehetséges küldöttségek száma 4060.

A fejezet végén találhatunk önálló megoldásra kitűzött feladatokat.

Permutációk

Az 5. példa a) részéből kiindulva megismerkedünk néhány új fogalommal.

1-től n-ig a természetes számok szorzatát n faktoriálisnak nevezzük. Jele: n! Megállapodás szerint 0!=1. (A későbbiekben látni fogjuk e megállapodás célszerűségét.)

n különböző elem egy lehetséges sorrendjét az n elem egy (ismétlés nélküli) permutációjának nevezzük. Az összes (ismétlés nélküli) permutációk számát Pn jelöli.

Ha n elem között egyenlők is vannak, mégpedig k1, k2, …, kr darab (k1+k2+…+kr = n), akkor az n elem egy lehetséges sorrendje az elemek egy ismétléses permutációja. Az összes ismétléses permutációk számát jelöli.

Az ismétlés nélküli és ismétléses permutációk számára vonatkozóan két tételt bizonyítunk.

n különböző elem összes (ismétlés nélküli) permutációinak száma Pn = n!.

Tekintsünk egy n darab cellából álló sort (72.ábra).

Az első helyre az n elem bármelyike kerülhet, ettől függetlenül a második helyre (n−1) elem kerülhet, és így tovább. Tehát az összes lehetséges sorrendek száma n× (n−1)× (n−2)×× 2× 1 = n!.

Az ismétléses permutációk összes számára vonatkozó tétel: .

Először tegyük fel , hogy mind az n elem különböző. Ekkor az előző tétel alapján összesen n! féle sorrend lehetséges. E permutációk között valójában annyi egyforma van, ahány módon az egyenlőket egymás között cserélgethetjük. A k1 egyforma elemet k1! féleképpen, a k2 egyforma elemet k2! féleképpen stb. cserélgethetjük. Így az egyenlő permutációk száma k1!× k2!×× kr!. Tehát az ismétléses permutációk száma .

Variációk

Ha n különböző elemből k darabot sorba rendezünk, akkor az n elem egy k-ad osztályú (ismétlés nélküli) variációját kapjuk. Az összes k-ad osztályú variációk számát jelöli.

Ha n különböző elem közül k-szor választunk egy-egy elemet (ugyanazt az elemet többször is választhatjuk) és azokat sorba rendezzük, akkor az n elem egy k-ad osztályú ismétléses variócióját kapjuk. Az összes ismétlésese variációk számát jelöli.

Tétel

n különböző elem k-ad osztályú ismétlés nélküli variációinak száma .

A bizonyítás az ismétlés nélküli permutációkra vonatkozó gondolatmenet alapján történik. Az első helyre az n elem bármelyike kerülhet, a második helyre a maradék (n−1) elem bármelyike kerülhet, … , a k-adik helyre a maradék (nk+1) elem bármelyike kerülhet. Tehát az összes lehetőségek száma .

Tétel

n különböző elem k-ad osztályú ismétléses variációinak száma nk.

A k hely mindegyikére egymástól függetlenül az n elem bármelyike kerülhet, így az összes lehetőségek száma nk.

Kombinációk

Ha n különböző elem közül kiválasztunk k darabot a sorrendre való tekintet nélkül, akkor az n elem egy k-ad osztályú (ismétlés nélküli) kombinációját kapjuk. Az összes k-ad osztályú kombinációk számát jelöli.

Tétel

n különböző elem k-ad osztályú (ismétlés nélküli) kombinációinak száma .

A bizonyítás az ismétléses permutációkra vonatkozó tétel bizonyításához hasonló. Ha a k darab kiválasztott elem sorrendjét is figyelembe vesszük, akkor a lehetséges kiválasztások száma n× (n−1)× (n−2)×× (nk+1). Az így kapott k-asok között annyi egyenlő van, ahány különböző sorrendje lehetséges k különböző elemnek, azaz k!. Az összes kombinációk száma tehát .

A kombinációk számára kapott képletet egyszerűbb alakban is felírhatjuk, ha a törtet bővítjük (n−k)!-sal: . Az kifejezést binomiális együtthatónak nevezzük és -val jelöljük (ejtsd “n alatt a k”).

Ismétléses kombinációkkal itt nem foglalkozunk.

Feladatok

201. Hány 15-tel kezdődő ötjegyű szám képezhető az 1, 3, 5, 7, 9 számjegyekből, ha egy számjegyet csak egyszer használhatunk fel?

202. Hány 5-tel osztható hatjegyű szám képezhető a 0, 1, 2, 3, 4, 5 számjegyekből, ha minden számjegy csak egyszer szerepelhet?

203. A 4, 4, 5, 5, 6 számjegyekből hány 56-tal kezdődő ötjegyű szám készíthető?

204. Az 1, 1, 1, 2, 2, 3, 3 számjegyekből hány 13-mal kezdődő hétjegyű számot lehet készíteni?

205. A MATEMATIKA szó betűinek hány permutációja van?

206. Hány ötjegyű szám készíthető az 1-es és 2-es számjegyek felhasználásával?

Megoldások 201-206

207. Hány öttel osztható négyjegyű szám képezhető az 1, 3, 5, 7, 9 számjegyekből, ha egy számjegy csak egyszer szerepelhet?

208. Az 1, 3, 5, 7, 9 számjegyekből hány ötjegyű számot állíthatunk elő, ha egy számjegyet többször is felhasználhatunk?

209. Csupa páratlan számjegyből hány 1-gyel kezdődő ötjegyű számot készíthetünk?

210. Egy hatelemű halmaznak hány háromelemű részhalmaza van?

211. Egy futóverseny előfutamának egyik csoportjában tíz versenyző indul. Az első négy versenyző jut a középdöntőbe. Hányféleképpen alakulhat a továbbjutók csoportja?

212. Egy dobozban 15 cédula van, amelyekre rendre az 1, 2, …, 15 számokat írtuk. Húzzunk ki egymás után öt cédulát visszatevés nélkül. Hány olyan eset van, amikor a kihúzott számok növekvő sorrendben követik egymást?

Megoldások 207-212